Stackpole Electronics Inc RMCS0402FT309R
Part No.:
RMCS0402FT309R
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0402FT309R.pdf
Description:
RES 309 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RMCS
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
309 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thick Film
Features:
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RMCS0402FT309R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0402FT309R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0402FT309R?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RMCS0402FT309R
Part Number RMCS0402FT309R
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RMCS
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 309 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)