Stackpole Electronics Inc RMCS0402FT255R
Part No.:
RMCS0402FT255R
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0402FT255R.pdf
Description:
RES 255 OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
255 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS0402FT255R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0402FT255R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0402FT255R?
Image RMCS0402FT255R
Part Number RMCS0402FT255R
Product Status Active
Resistance 255 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)