Stackpole Electronics Inc RMCS0402FT243R
Part No.:
RMCS0402FT243R
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0402FT243R.pdf
Description:
RES 243 OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
243 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS0402FT243R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0402FT243R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0402FT243R?
Image RMCS0402FT243R
Part Number RMCS0402FT243R
Product Status Active
Resistance 243 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)