Stackpole Electronics Inc RMCS0402FT205R
Part No.:
RMCS0402FT205R
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0402FT205R.pdf
Description:
RES 205 OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
205 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS0402FT205R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0402FT205R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0402FT205R?
Image RMCS0402FT205R
Part Number RMCS0402FT205R
Product Status Active
Resistance 205 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)