Stackpole Electronics Inc RMCS0402FT18K7
Part No.:
RMCS0402FT18K7
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0402FT18K7.pdf
Description:
RES 18.7K OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
18.7 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS0402FT18K7 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0402FT18K7 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0402FT18K7?
Image RMCS0402FT18K7
Part Number RMCS0402FT18K7
Product Status Active
Resistance 18.7 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)