Stackpole Electronics Inc RMCS0402FT150R
Part No.:
RMCS0402FT150R
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0402FT150R.pdf
Description:
RES 150 OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
150 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS0402FT150R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0402FT150R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0402FT150R?
Image RMCS0402FT150R RMCS0402FT150R-PD
Part Number RMCS0402FT150R RMCS0402FT150R-PD
Manufacturer Stackpole Electronics Inc Stackpole Electronics Inc
Series RMCS RMCS
Package/Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Resistance 150 Ohms 150 Ohms
Tolerance ±1% ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film Thick Film
Features Anti-Sulfur Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package - -
Ratings 0402 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm)