Stackpole Electronics Inc RMCS0402FT150K
Part No.:
RMCS0402FT150K
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0402FT150K.pdf
Description:
RES 150K OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
150 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS0402FT150K on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0402FT150K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0402FT150K?
Image RMCS0402FT150K
Part Number RMCS0402FT150K
Product Status Active
Resistance 150 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)