Stackpole Electronics Inc RMCS0402FT14K0
Part No.:
RMCS0402FT14K0
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0402FT14K0.pdf
Description:
RES 14K OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
14 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS0402FT14K0 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0402FT14K0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0402FT14K0?
Image RMCS0402FT14K0
Part Number RMCS0402FT14K0
Product Status Active
Resistance 14 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)