Stackpole Electronics Inc RMCS0402FT124R
Part No.:
RMCS0402FT124R
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0402FT124R.pdf
Description:
RES 124 OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
124 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS0402FT124R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0402FT124R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0402FT124R?
Image RMCS0402FT124R
Part Number RMCS0402FT124R
Product Status Active
Resistance 124 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)