Stackpole Electronics Inc RMCS0402FT10R0
Part No.:
RMCS0402FT10R0
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0402FT10R0.pdf
Description:
RES 10 OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS0402FT10R0 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0402FT10R0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0402FT10R0?
Image RMCS0402FT10R0
Part Number RMCS0402FT10R0
Product Status Active
Resistance 10 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)