Stackpole Electronics Inc RMCF1210JT7K50
Part No.:
RMCF1210JT7K50
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF1210JT7K50.pdf
Description:
RES 7.5K OHM 5% 1/2W 1210
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Resistance:
7.5 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF1210JT7K50 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF1210JT7K50 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF1210JT7K50?
Image RMCF1210JT7K50
Part Number RMCF1210JT7K50
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RMCF
Package/Case 1210 (3225 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 7.5 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1210
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)