Stackpole Electronics Inc RMCF1206JT3R60
Part No.:
RMCF1206JT3R60
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF1206JT3R60.pdf
Description:
RES 3.6 OHM 5% 1/4W 1206
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Resistance:
3.6 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF1206JT3R60 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF1206JT3R60 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF1206JT3R60?
Image RMCF1206JT3R60
Part Number RMCF1206JT3R60
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RMCF
Package/Case 1206 (3216 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 3.6 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)