Stackpole Electronics Inc RMCF1206JG820R
Part No.:
RMCF1206JG820R
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF1206JG820R.pdf
Description:
RES 820 OHM 5% 1/4W 1206
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Resistance:
820 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF1206JG820R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF1206JG820R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF1206JG820R?
Image RMCF1206JG820R
Part Number RMCF1206JG820R
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RMCF
Package/Case 1206 (3216 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 820 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)