Stackpole Electronics Inc RMCF1206JG2R70
Part No.:
RMCF1206JG2R70
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF1206JG2R70.pdf
Description:
RES 2.7 OHM 5% 1/4W 1206
Resistance:
2.7 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF1206JG2R70 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF1206JG2R70 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF1206JG2R70?
Image RMCF1206JG2R70
Part Number RMCF1206JG2R70
Product Status Active
Resistance 2.7 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)