Stackpole Electronics Inc RMCF1206JG180R
Part No.:
RMCF1206JG180R
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF1206JG180R.pdf
Description:
RES 180 OHM 5% 1/4W 1206
Resistance:
180 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF1206JG180R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF1206JG180R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF1206JG180R?
Image RMCF1206JG180R
Part Number RMCF1206JG180R
Product Status Active
Resistance 180 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)