Stackpole Electronics Inc RMCF1206JG180K
Part No.:
RMCF1206JG180K
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF1206JG180K.pdf
Description:
RES 180K OHM 5% 1/4W 1206
Resistance:
180 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF1206JG180K on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF1206JG180K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF1206JG180K?
Image RMCF1206JG180K
Part Number RMCF1206JG180K
Product Status Active
Resistance 180 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)