Stackpole Electronics Inc RMCF1206JG160K
Part No.:
RMCF1206JG160K
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF1206JG160K.pdf
Description:
RES 160K OHM 5% 1/4W 1206
Resistance:
160 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF1206JG160K on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF1206JG160K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF1206JG160K?
Image RMCF1206JG160K
Part Number RMCF1206JG160K
Product Status Active
Resistance 160 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)