Stackpole Electronics Inc RMCF1206JG120R
Part No.:
RMCF1206JG120R
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF1206JG120R.pdf
Description:
RES 120 OHM 5% 1/4W 1206
Resistance:
120 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF1206JG120R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF1206JG120R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF1206JG120R?
Image RMCF1206JG120R
Part Number RMCF1206JG120R
Product Status Active
Resistance 120 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)