Stackpole Electronics Inc RMCF1206FG715K
Part No.:
RMCF1206FG715K
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF1206FG715K.pdf
Description:
RES 715K OHM 1% 1/4W 1206
Resistance:
715 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF1206FG715K on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF1206FG715K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF1206FG715K?
Image RMCF1206FG715K
Part Number RMCF1206FG715K
Product Status Active
Resistance 715 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)