Stackpole Electronics Inc RMCF1206FG442K
Part No.:
RMCF1206FG442K
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF1206FG442K.pdf
Description:
RES 442K OHM 1% 1/4W 1206
Resistance:
442 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF1206FG442K on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF1206FG442K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF1206FG442K?
Image RMCF1206FG442K
Part Number RMCF1206FG442K
Product Status Active
Resistance 442 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)