Stackpole Electronics Inc RMCF1206FG3K74
Part No.:
RMCF1206FG3K74
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF1206FG3K74.pdf
Description:
RES 3.74K OHM 1% 1/4W 1206
Resistance:
3.74 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF1206FG3K74 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF1206FG3K74 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF1206FG3K74?
Image RMCF1206FG3K74
Part Number RMCF1206FG3K74
Product Status Active
Resistance 3.74 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)