Stackpole Electronics Inc RMCF1206FG3K65
Part No.:
RMCF1206FG3K65
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF1206FG3K65.pdf
Description:
RES 3.65K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RMCF
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
3.65 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RMCF1206FG3K65 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF1206FG3K65 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF1206FG3K65?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RMCF1206FG3K65
Part Number RMCF1206FG3K65
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RMCF
Package/Case 1206 (3216 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 3.65 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)