Stackpole Electronics Inc RMCF1206FG316R
Part No.:
RMCF1206FG316R
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF1206FG316R.pdf
Description:
RES 316 OHM 1% 1/4W 1206
Resistance:
316 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF1206FG316R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF1206FG316R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF1206FG316R?
Image RMCF1206FG316R
Part Number RMCF1206FG316R
Product Status Active
Resistance 316 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)