Stackpole Electronics Inc RMCF1206FG267R
Part No.:
RMCF1206FG267R
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF1206FG267R.pdf
Description:
RES 267 OHM 1% 1/4W 1206
Resistance:
267 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF1206FG267R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF1206FG267R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF1206FG267R?
Image RMCF1206FG267R
Part Number RMCF1206FG267R
Product Status Active
Resistance 267 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)