Stackpole Electronics Inc RMCF1206FG23K2
Part No.:
RMCF1206FG23K2
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF1206FG23K2.pdf
Description:
RES 23.2K OHM 1% 1/4W 1206
Resistance:
23.2 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF1206FG23K2 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF1206FG23K2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF1206FG23K2?
Image RMCF1206FG23K2
Part Number RMCF1206FG23K2
Product Status Active
Resistance 23.2 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)