Stackpole Electronics Inc RMCF1206FG16K2
Part No.:
RMCF1206FG16K2
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF1206FG16K2.pdf
Description:
RES 16.2K OHM 1% 1/4W 1206
Resistance:
16.2 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF1206FG16K2 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF1206FG16K2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF1206FG16K2?
Image RMCF1206FG16K2
Part Number RMCF1206FG16K2
Product Status Active
Resistance 16.2 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)