Stackpole Electronics Inc RMCF1206FG10R2
Part No.:
RMCF1206FG10R2
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF1206FG10R2.pdf
Description:
RES 10.2 OHM 1% 1/4W 1206
Resistance:
10.2 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF1206FG10R2 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF1206FG10R2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF1206FG10R2?
Image RMCF1206FG10R2
Part Number RMCF1206FG10R2
Product Status Active
Resistance 10.2 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)