Stackpole Electronics Inc RMCF0805JG6K80
Part No.:
RMCF0805JG6K80
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF0805JG6K80.pdf
Description:
RES 6.8K OHM 5% 1/8W 0805
Resistance:
6.8 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF0805JG6K80 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF0805JG6K80 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF0805JG6K80?
Image RMCF0805JG6K80
Part Number RMCF0805JG6K80
Product Status Active
Resistance 6.8 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)