Stackpole Electronics Inc RMCF0805JG56K0
Part No.:
RMCF0805JG56K0
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF0805JG56K0.pdf
Description:
RES 56K OHM 5% 1/8W 0805
Resistance:
56 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF0805JG56K0 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF0805JG56K0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF0805JG56K0?
Image RMCF0805JG56K0
Part Number RMCF0805JG56K0
Product Status Active
Resistance 56 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)