Stackpole Electronics Inc RMCF0805JG560R
Part No.:
RMCF0805JG560R
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF0805JG560R.pdf
Description:
RES 560 OHM 5% 1/8W 0805
Resistance:
560 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF0805JG560R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF0805JG560R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF0805JG560R?
Image RMCF0805JG560R
Part Number RMCF0805JG560R
Product Status Active
Resistance 560 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)