Stackpole Electronics Inc RMCF0805JG3K60
Part No.:
RMCF0805JG3K60
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF0805JG3K60.pdf
Description:
RES 3.6K OHM 5% 1/8W 0805
Resistance:
3.6 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF0805JG3K60 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF0805JG3K60 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF0805JG3K60?
Image RMCF0805JG3K60
Part Number RMCF0805JG3K60
Product Status Active
Resistance 3.6 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)