Stackpole Electronics Inc RMCF0805JG18K0
Part No.:
RMCF0805JG18K0
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF0805JG18K0.pdf
Description:
RES 18K OHM 5% 1/8W 0805
Packaging:
Bulk
Resistance:
18 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF0805JG18K0 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF0805JG18K0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF0805JG18K0?
Image RMCF0805JG18K0TR RMCF0805JG18K0
Part Number RMCF0805JG18K0TR RMCF0805JG18K0
Manufacturer Stackpole Electronics Inc Stackpole Electronics Inc
Series RMCF RMCF
Package/Case 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric)
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Resistance 18 kOhms 18 kOhms
Tolerance ±5% ±5%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film Thick Film
Features Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±200ppm/°C ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200
Ratings 0805 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) 0.026" (0.65mm)