Stackpole Electronics Inc RMCF0805JG16R0
Part No.:
RMCF0805JG16R0
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF0805JG16R0.pdf
Description:
RES 16 OHM 5% 1/8W 0805
Resistance:
16 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF0805JG16R0 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF0805JG16R0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF0805JG16R0?
Image RMCF0805JG16R0
Part Number RMCF0805JG16R0
Product Status Active
Resistance 16 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)