Stackpole Electronics Inc RMCF0805JG15K0
Part No.:
RMCF0805JG15K0
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF0805JG15K0.pdf
Description:
RES 15K OHM 5% 1/8W 0805
Resistance:
15 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF0805JG15K0 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF0805JG15K0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF0805JG15K0?
Image RMCF0805JG15K0
Part Number RMCF0805JG15K0
Product Status Active
Resistance 15 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)