Stackpole Electronics Inc RMCF0805FT2R37
Part No.:
RMCF0805FT2R37
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF0805FT2R37.pdf
Description:
RES 2.37 OHM 1% 1/8W 0805
Resistance:
2.37 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF0805FT2R37 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF0805FT2R37 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF0805FT2R37?
Image RMCF0805FT2R37
Part Number RMCF0805FT2R37
Product Status Active
Resistance 2.37 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)