Stackpole Electronics Inc RMCF0805FG953R
Part No.:
RMCF0805FG953R
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF0805FG953R.pdf
Description:
RES 953 OHM 1% 1/8W 0805
Resistance:
953 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF0805FG953R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF0805FG953R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF0805FG953R?
Image RMCF0805FG953R
Part Number RMCF0805FG953R
Product Status Active
Resistance 953 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)