Stackpole Electronics Inc RMCF0805FG511K
Part No.:
RMCF0805FG511K
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF0805FG511K.pdf
Description:
RES 511K OHM 1% 1/8W 0805
Resistance:
511 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF0805FG511K on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF0805FG511K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF0805FG511K?
Image RMCF0805FG511K
Part Number RMCF0805FG511K
Product Status Active
Resistance 511 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)