Stackpole Electronics Inc RMCF0603FG20R0
Part No.:
RMCF0603FG20R0
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF0603FG20R0.pdf
Description:
RES 20 OHM 1% 1/10W 0603
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Bulk
Resistance:
20 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
Datasheet:
1. How to order RMCF0603FG20R0 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF0603FG20R0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF0603FG20R0?
Image RMCF0603FG20R0
Part Number RMCF0603FG20R0
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RMCF
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 20 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0603
Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)