Stackpole Electronics Inc RMCF0201JT5M60
Part No.:
RMCF0201JT5M60
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCF0201JT5M60.pdf
Description:
RES 5.6M OHM 5% 1/20W 0201
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RMCF
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
5.6 MOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.05W, 1/20W
Composition:
Thick Film
Features:
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0201
Size / Dimension:
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):
0.011" (0.28mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RMCF0201JT5M60 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCF0201JT5M60 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCF0201JT5M60?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RMCF0201JT5M60
Part Number RMCF0201JT5M60
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RMCF
Package/Case 0201 (0603 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 5.6 MOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Composition Thick Film
Features -
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0201
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.011" (0.28mm)