Sullins Connector Solutions RMC07DREN-S93
Part No.:
RMC07DREN-S93
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudRMC07DREN-S93.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 14POS 0.100
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
7
Number of Positions:
14
Card Thickness:
0.093" (2.36mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Termination:
Solder Eyelet(s)
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Green
Flange Feature:
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order RMC07DREN-S93 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMC07DREN-S93 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMC07DREN-S93?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RMC07DREN-S93.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RMC07DREN RMC07DREN-S13 RMC07DREN-S734 RMC07DREN-S93
Part Number RMC07DREN RMC07DREN-S13 RMC07DREN-S734 RMC07DREN-S93
Series - - - -
Packaging Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active
Gender Female Female Female Female
Number of Positions/Bay/Row 7 7 7 7
Number of Positions 14 14 14 14
Card Thickness 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm)
Number of Rows 2 2 2 2
Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Read Out Dual Dual Dual Dual
Features - - - -
Termination Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s)
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Gold Gold Gold Gold
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows Full Bellows
Color Green Green Green Green
Flange Feature - - - -
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C