Stackpole Electronics Inc RHC2512FT7K50
Part No.:
RHC2512FT7K50
Datasheet:
Chuangxin CloudRHC2512FT7K50.pdf
Description:
RES 7.5K OHM 1% 2W 2512
Resistance:
7.5 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RHC2512FT7K50 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RHC2512FT7K50 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RHC2512FT7K50?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RHC2512FT7K50.
Image RHC2512FT7K50
Part Number RHC2512FT7K50
Product Status Active
Resistance 7.5 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2512
Size / Dimension 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)