Stackpole Electronics Inc RHC2512FT2R26
Part No.:
RHC2512FT2R26
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRHC2512FT2R26.pdf
Description:
RES 2.26 OHM 1% 2W 2512
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RHC
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
2.26 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
2512
Size / Dimension:
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RHC2512FT2R26 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RHC2512FT2R26 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RHC2512FT2R26?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RHC2512FT2R26.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RHC2512FT2R26
Part Number RHC2512FT2R26
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RHC
Package/Case 2512 (6432 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 2.26 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2512
Size / Dimension 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)