Vishay Dale RCWE0603R160FKEA
Part No.:
RCWE0603R160FKEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRCWE0603R160FKEA.pdf
Description:
RES 0.16 OHM 1% 1/5W 0603
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RCWE
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
160 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RCWE0603R160FKEA on Chuangxin Cloud?
3. Are the RCWE0603R160FKEA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCWE0603R160FKEA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RCWE0603R160FKEA
Part Number RCWE0603R160FKEA
Manufacturer Vishay Dale
Series RCWE
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 160 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)