Vishay Dale RCWE0402R390FKEA
Part No.:
RCWE0402R390FKEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRCWE0402R390FKEA.pdf
Description:
RES 0.39 OHM 1% 1/8W 0402
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RCWE
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
390 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.041" L x 0.022" W (1.05mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max):
0.018" (0.45mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RCWE0402R390FKEA on Chuangxin Cloud?
3. Are the RCWE0402R390FKEA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCWE0402R390FKEA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RCWE0402R390FKEA
Part Number RCWE0402R390FKEA
Manufacturer Vishay Dale
Series RCWE
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 390 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0402
Size / Dimension 0.041" L x 0.022" W (1.05mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max) 0.018" (0.45mm)