Vishay Dale RCS12062R70FKEA
Part No.:
RCS12062R70FKEA
Datasheet:
Chuangxin CloudRCS12062R70FKEA.pdf
Description:
RCS1206 100 2R7 1% ET1 E3
Resistance:
2.7 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RCS12062R70FKEA on Chuangxin Cloud?
3. Are the RCS12062R70FKEA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCS12062R70FKEA?
Image RCS12062R70FKEA
Part Number RCS12062R70FKEA
Product Status Active
Resistance 2.7 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)