Vishay Dale RCS12061R80FKEA
Part No.:
RCS12061R80FKEA
Datasheet:
Chuangxin CloudRCS12061R80FKEA.pdf
Description:
RCS1206 100 1R8 1% ET1 E3
Resistance:
1.8 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RCS12061R80FKEA on Chuangxin Cloud?
3. Are the RCS12061R80FKEA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCS12061R80FKEA?
Image RCS12061R80FKEA
Part Number RCS12061R80FKEA
Product Status Active
Resistance 1.8 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)