Vishay Dale RCS08052R70FKEA
Part No.:
RCS08052R70FKEA
Datasheet:
Chuangxin CloudRCS08052R70FKEA.pdf
Description:
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/2W 0805
Resistance:
2.7 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.50mm)
Datasheet:
1. How to order RCS08052R70FKEA on Chuangxin Cloud?
3. Are the RCS08052R70FKEA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCS08052R70FKEA?
Image RCS08052R70FKEA
Part Number RCS08052R70FKEA
Product Status Active
Resistance 2.7 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)