Vishay Dale RCP0603W1K60JEB
Part No.:
RCP0603W1K60JEB
Datasheet:
Chuangxin CloudRCP0603W1K60JEB.pdf
Description:
RES SMD 1.6K OHM 5% 1.5W 0603
Resistance:
1.6 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1.5W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
0.023" (0.58mm)
Datasheet:
1. How to order RCP0603W1K60JEB on Chuangxin Cloud?
3. Are the RCP0603W1K60JEB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP0603W1K60JEB?
Image RCP0603W1K60JEB
Part Number RCP0603W1K60JEB
Product Status Active
Resistance 1.6 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1.5W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)