Vishay Dale RCP0603W18R0JEB
Part No.:
RCP0603W18R0JEB
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRCP0603W18R0JEB.pdf
Description:
RES SMD 18 OHM 5% 1.5W 0603
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RCP
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
18 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1.5W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
0.023" (0.58mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RCP0603W18R0JEB on Chuangxin Cloud?
3. Are the RCP0603W18R0JEB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP0603W18R0JEB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RCP0603W18R0JEB
Part Number RCP0603W18R0JEB
Manufacturer Vishay Dale
Series RCP
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 18 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1.5W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)