Vishay Dale RCP0603W18R0GS3
Part No.:
RCP0603W18R0GS3
Datasheet:
Chuangxin CloudRCP0603W18R0GS3.pdf
Description:
RES SMD 18 OHM 2% 1.5W 0603
Resistance:
18 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
1.5W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
0.023" (0.58mm)
Datasheet:
1. How to order RCP0603W18R0GS3 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RCP0603W18R0GS3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCP0603W18R0GS3?
Image RCP0603W18R0GS3
Part Number RCP0603W18R0GS3
Product Status Active
Resistance 18 Ohms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 1.5W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)